Eestimaa õigeusu pühakojad

Jaama Püha Nikolause kirik

Panoraamid:

 

 

Ehitamise aeg: 1904 (arhitekt Lunski).

Pühakoda hävines sőja ajal, jumalateenistused toimusid kalmistu kabelis, mis ehitati ümber kirikuks. Kivist kirikuhoone taastati 1991. aastal

Kiriku pühitsemine: 13. august 1904

Jaama kogudus eraldus Vasknarva omast ning avati Pühima Sinodi määrusega 5. detsembril 1906. Paiga, kus asub Jaama küla, on pärimus kohaselt pühitsenud oma kohalolekuga apostlisarnane suurvürstinna Olga. Ta sündis Pihkva lähistel ning jõudis oma rännakutel ka Peipsi äärde ja Narva jõe ülemjooksule. Narva jõe paremal kaldal asub Skamja küla, mille nimi (vene keeles “pink”) on legendi järgi tekkinud sellest, et külaelanikud viisid Olgale kalda äärde puupingi, millel vürstinna sai jalgu puhata. Narva joa ülemist astangut nimetatakse Olga Ristiks, alumist aga Hauakohaks. Tugeva voolu ja järsu jõekäänaku tõttu jooksis paat, milles asus Olga koos oma sõdalastega, Olga Saare juures karile ning paiskus ümber. Ent vürstinnal õnnestus ujuda paremale kaldale, kuhu ta oma pääsemise auks käskis püstitada kiriku, millest sai üks esimesi Peipsi-äärseid õigeusu pühakodasid. Allavoolu, kolme kilomeetri kaugusel Narva jõe kaldast, asub Olga küla, praeguse Jaama küla lähistel aga Olga mägi. Need nimetused on samuti seotud vürstinna Olgaga. Ta liikus oma sõjaväega mööda Narva jõge kuni selle Soome lahe suudmeni.

Ülempiiskop Agafangeli (Preobraženski) õnnistusel pühitses Rakvere praost Aleksander Tsvetkov Jaama küla kiriku 13. augustil 1904 püha piiskopi ja imetegija Nikolaose auks. Pühakoda rajati piiskopkonna arhitekti V. Lunski projekti järgi vabatahtlike annetuste eest. Annetajate hulgas oli ka viimane vene keiser Nikolai II, kes kinkis 600 rubla. Teise maailmasõja ajal küla ja kirik hävisid.

Jumalateenistuste pidamiseks kohandati puidust kalmistukabel, mis pühitseti samuti pühale Nikolaosele. Jaama kivikiriku taastas Pühtitsa klooster ning selle pühitses 1991. aastal piiskop Kornelius.

 

Aadress: 41001 Jaama, Illuka vald, Ida-Virumaa

 



tagasi nimekirja

Pühakodade asukohakaart

Üles