Eestimaa õigeusu pühakojad

Kohtla-Järve Issanda Muutmise kirik

Panoraamid:

 

 

Ehitamise aeg: 1938

Kiriku pühitsemine: 13. novembril 1938 Tallinna ja kogu Eesti metropoliidi Aleksandri (Pauluse) poolt

1938. aastal suleti Orul Peterburi kaupmehe G. Jelissejevi endises mõisas Soome lahe kaldal Issanda Muutmise kirik, mis oli ehitatud arhitekt Baranovski projekti järgi. Kiriku pühitses 16. augustil 1899 Riia ja Miitavi püha piiskop Agafangel (Preobraženski). Mõõtmetelt tagasihoidlik viie kullatud kupliga kirik oli vooderdatud sidrunikarva tellistega.

Pärast Oru kiriku sulgemist anti selle vara üle Kohtla-Järve Issanda Muutmise kirikule, mida hakati ehitama 1938. aasta juunis. Pühakoda rajati tuntud eesti arhitekti A. Soansi projekti järgi eesti modernstiilis. Neljakandilise põhiplaaniga 10×10 meetrise kiriku seinad on laotud tellistest ning seejärel üle krohvitud. Pühakojal on nelja viiluga katus ja kellatorn, mis asub hoone kirdeosas. Ehitus kulges insener A. Reimetsa järelvalve all valitsuse summade eest. Jumalakoja sees otse ukse kohal on kooripealne, mis läheb põhja- ja lõunaküljel üle avarateks rõdudeks. Kirikusse paigaldati suletud Oru kiriku ikonostaas.

Kohtla-Järve kiriku pühitses 13. novembril 1938 Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Aleksander (Paulus).

1999. aasta suvel, pärast katuse remonti, pandi kirikule ja kellatornile otsa väikesed ristidega kuplid, tänu millele omandas pühakoda õigeusu kirikule omase väljanägemise, ehkki need ei sobi eriti ehitise modernstiiliga.

 

Aadress: Jarveküla tee 3, 31024 Kohtla-Järve

 tagasi nimekirja

Pühakodade asukohakaart

Üles